تنظیم نور پس زمینه (WDR) و (BLC) در دوربین های مداربسته چیست؟

تنظیم نور پس زمینه (WDR) در دوربین های مداربسته چیست
در بحث استفاده از دوربین ها عمدتاً مشکلی پیش می آید که اصطلاحاً به آن ضد نور می گویند. زمانی که سوژه در مقابل یک صحنه نورانی یا منبع نوری عظیم قرار گیرد میزان نوردهی دوربین بر اساس روشن ترین بخش تصویر (پس زمینه) و نه سوژه، تنظیم خواهد شد. بنابراین، سوژه در تصویر بسیار تیره است و جزئیات آن دیگر قابل مشاهده نیست.
شرکت های سازنده دوربین های مدار بسته برای رفع این مشکل تکنولوژی (WDR (Wide Dynamic Range را ارائه نمودند. در این تکنولوژی نور پس زمینه کاهش یافته و به نور سوژه اضافه می شود. در واقع، دوربین تصویر را توسط حسگر خود دو بار اسکن می کند. یک بار با سرعت شاتر بالا برای مناطق روشن تر و یک بار با سرعت شاتر پایین برای مناطق تاریک. در نهایت، پردازنده دوربین این دو تصویر را با هم ترکیب می کند تا به یک تصویر مناسب دست یابد، تا هم فضای داخل و هم فضای خارج را به طور واضح نمایش دهد. قطعاً WDR نسبت به BLC مؤثر تر عمل می کند ولی در صورت فقدان WDR، فناوری BLC می تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد.

تنظیم نور پس زمینه (WDR) در دوربین های مداربسته چیست

 

تنظیم نور پس زمینه (BLC) در دوربین های مداربسته چیست ؟

در سیستم های مدار بسته روشن بودن تصویر پشت سر سوژه بسیار شایع است. برای مثال فردی که جلوی یک دستگاه خودپرداز ایستاده و یا فردی که از درب ورودی در حال وارد شدن به محیط داخل است. بدون بهبود بخشیدن تصویر معمولاً سوژه مورد نظر در چنین موقعیتی تاریک به نظر می رسد و قابل شناسایی نیست.
قابلیت (BLC (Back Light Compensation تنظیم نور پس زمینه تصویر بر اساس تاریکی سوژه مقابل دوربین را بر عهده دارد. به طوری که تصویر را به چند ناحیه تقسیم کرده و با در نظر گرفتن شرایط نوری محیط، سرعت شاتر را با توجه به منطقه ای که سوژه در آن قرار گرفته است و بدون توجه به میزان نور موجود در پس زمینه تغییر می دهد، تا در نهایت تصویری بدست آید که در آن سوژه کاملاً مشخص باشد. به عبارت ساده تر نور تصویر را بالا برده تا سوژه قابل شناسایی شود؛ در این حالت نور محیط بیرونی از حالت عادی خارج شده و کاملاً روشن می شود. می توان گفت که WDR جایگزین مؤثرتری برای BLC است چرا که به منطقه ی خاصی که سوژه در آن قرار گرفته است وابسته نیست و تصویر از وضوح رنگی بهتری برخوردار است.
تنظیم نور پس زمینه (BLC)

تنظیم نور پس زمینه (BLC)

این نوشته در مطالب آموزشی دوربین مداربسته ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.