نحوه کار دوربین مداربسته دید در شب چگونه است

shekle-soorat-10-150x150_d4ac7fc95d19402b9326ff9922f74aafاین دوربین ها در نور بسیار کم که چشم انسان قادر به دیدن آن نیست، تصویر را به وسیله عنصری بنام سلول تقویت تصویر، انتقال میدهد. این عنصر می تواند امکان مشاهده تصویر را در تاریکی حدود چند هزارم لوکس (شرایط نور ماه و ستاره) فراهم نماید .
دوربین مداربسته دید در شب دارای المان اپتیکی همچون لنز ، منشور و آیینه بوده و در کنار هم با در نظر گرفتن اصول اپتیکی خاص خود طراحی و به کار گرفته شده‌ است. یکی دیگر از ابزار بکاربرده شده این سیستم لامپ تشدید کننده نور است. که به آن Light Intesifier Tube می‌گویند. این لامپ نور موجود را ذخیره میکند و به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند و تصویر را ارسال میکند.

تمام سیستم‌های دید در شب، تصویر را به صورت تک رنگ (سبز تیره) نمایش میدهند.علت انتخاب این رنگ نیز حساسیت بیشتر چشم انسان نسبت به این رنگ است.
طرز کار ‌دوربین‌های دید در شب به دو صورت است: فعال (active) و غیر فعال (passive)
– حالت فعال (active): دوربین با نور مادون قرمز (Infrared Radiation)عمل میکند. اساس کار اینگونه ست که اشعه مادون قرمز بوسیله یک لیزر نامرئی یا نورافکن مرئی به طرف سوژه فرستاده می‌شود و تصویر را میگیرد.
– حالت غیر فعال (passive) : کار دوربین تشدید نور حاصله از ستارگان یا ماه می‌باشد. در واقع در حالت passive دوربین از خود هیچ گونه پرتو نورانی چه مرئی و چه نامرئی منعکس نمیکند. بنابراین در هنگام استفاده کاملاً از نظر سوژه مورد نظر محفوظ می ماند و این یک مزیت زیاد نسبت حالت active حساب میشود .

اجزاء مهم تشکیل دهنده دوربین دید در شب عبارتند از :

مجموعه لنزهای شیئی : جمع آوری و کانون کردن نورهای بازتابی موجود در صحنه را انجام میدهد.

مجموعه رتیکل : در مرکز لنزهای شیئی قرار گرفته و با دکمه های کنترل که روی بدنه مجموعه لنز های شیئی قرار گرفته اند عمل تنظیم جهت و برد را انجام می دهند.
سلول تقویت تصویر : نور کانونی شده را توسط فتو کاتد دریافت نموده و تقویت کرده سپس تصویر را روی نمایشگر ایجاد میکند.
مجموعه چشمی : عمل بزرگنمایی تصویر تشکیل شده روی صفحه نمایشگر را بر عهده دارد. در ‌دوربین‌ها سیستم عدسی از نوع یک چشمی (Monocular) و یا دوچشمی (Bincular) می‌باشد .

این نوشته در مطالب آموزشی دوربین مداربسته ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.