قابلیت تحلیل تصویر دوربین مداربسته چیست؟

قابلیت تحلیل محتویات تصویر، تحلیل خودکار تصویر به طور متوسط برای تشخیص و تعیین رویدادها است که در آن بر خلاف توانایی انسان برای دیدن اجسام و فعالیتها و سپس تفسیر آنها ،تصویر به طور خودکار پردازش و دیده می شود.

این قابلیت تکنیکی است که به صورت عمده در صنعت امنیت برای آگاهی از شرایط بهتر استفاده میشود. داده های تصویری تولید شده توسط دوربینهای IP CCTV برای استفاده در تحلیل داده ها در پردازش ، دسته بندی و تحلیل اجسام و فعالیتهای ضبط شده استفاده میشود.

الگوریتم VCA می تواند به عنوان نرم افزاری در دستگاههای عمومی به کار برده شود و یا در بخش پردازش دوربینهای IPCCTV تعبیه شود.

قابلیتهای متفاوت فراوانی می تواند در VCA به کار گرفته شود. برخی از آنها به شرح زیر می باشد:

تشخیص حرکت:

تشخیص حرکت تصویر ، زمانیکه دریک پس زمینه ثابت حرکت داده می شود ، یکی از ساده ترین شکلهای تحلیل تصویر است . منطقه مورد نظر برای اجرای تحلیل تصویر در یک ناحیه خاص قابل تنظیم است.

شمارشگر افراد/اجسام :

این یک قابلیت برای شمارش تعداد افراد/اجسام در یک محدوده تعریف شده در زمینه ی دید دوربین می باشد.

نفوذ به منطقه تعیین شده (تشخیص نفوذ):

با استفاده از این الگوریتم ، عبور هر نوع شی ء از محدوده مجاز یا تعیین شده ، تعریف خواهد شد.

نقشه های گرمایی(heat maps ):

این یک قابلیت الگوریتم نرم افزار تحلیل تصویر است که نقشه های گرمایی را در تصویر و در یک نقطه ی تعریف شده از دوربین قرار می دهد. داده های تحلیل شده توسط نرم افزار اطلاعاتی را مربوط به یک ناحیه متراکم از اجسام/افراد از طریق  میدان دید دوربین در یک بازه ی زمانی داده شده ، فراهم می کند.

 

 

امکانات دیگر VCA :

-تشخیص چهره

-تشخیص پلاک

– جلوگیری از تصادفات

– مانیتورینگ مسیر ها

بهره گیری از تحلیل تصویر در محیط های کوچک:

استفاده از  تحلیل تصویر در محیط های کوچک  همیشه در مقایسه با مکانهای دیگر مثل هتل ها، موزه ها، مدارس و غیره کار سخت و پیچیده ای است. استفاده از نرم افزار تحلیل تصویر در مکانهای بزرگ بر خلاف محیط های کوچک بسیار آسان است. زیرا داده های تصویری ضبط شده از دوربینهای IPCCTV  در این محیط ها بر اساس یک تشخیص نفوذ ساده،   کاربرد تجاری دارد و نیازی به فعال کردن هشدار ندارد.

ملزومات اولیه برای اتخاذ نرم افزار تحلیل تصویر:

ادغام با سیستم مدیریت تصویر:

دوربینهای IPCCTV که معمولا برای مسائل امنیتی به کار برده می شوند،  از طریق قرار دادن نرم افزار تحلیل تصویر دربخش های کوچک محیط های تجاری   نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. رایج ترین شیوه در قرار دادن این سیستم ها ادغام نرم افزار مدیریت تصویر است که در ایجاد امنیت الکترونیک  با یک نرم افزار تحلیل تصویر از یک شرکت دیگر استفاده می شود. بیشتر اوقات ادغام با یک شرکت دیگر با محدودیتهایی همراه است که ادغام را از یکارچگی و مقیاس پذیری در می آورد. تحلیل تصویر محیط های کوچک با سیستم مدیریت تصویر به عنوان مجموعه ای از راه حل ها ازهمان  برند ، نه تنها می تواند یک راه حل منحصر به فرد را به محیط های کوچکتر  ارائه دهد، بلکه می تواند ادغام محکمتری میان  هر دو نرم افزار ، با مقیاس پذیر کردن هر دو بوجود آورد.

از این رو فراهم کردن مدیریت تصویر و تحلیل تصویر به عنوان مجموعه ای از راه حل ها ، در ساخت تحلیل تصویر در محیط های کوچک بسیار ضروری است.

 

مدیریت قابلیت HEATMAP از طریق نرم افزار:

کاربرد HEAT MAPS می تواند اطلاعات مهمی را در اندازه گیری میزان استفاده خریداران از فضای داخلی فروشگاه فراهم کنند. داده های تصویری دوربینهای IP CCTV به طور موثر توسط MINDTREE’S HEAT MAP  برای فراهم کردن اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. این داده برای مدیر فروشگاه بسیار ضروری است، زیرا به وسیله آن میتواند طراحی فروشگاه را بهینه سازی کرده و در نتیجه مشتری هایی بیشتری داشته باشد.  این روش همچنین می تواند به مالکان فروشگاهها کمک کندتا صف ها را کنترل کنند ، میزان ازدحام را بررسی کنند و به میزان چشمگیری در تجارت نفوذ کنند.

برخی از خصوصیات کلیدی عبارتند از :

  • میزان ازدحام افراد در راهرو ها- با مشخص کردن رنگهای سبز – زرد و قرمز.

  • اعلام گزارش در هر روز هفته ، هر ساعت.

  • کارکرد با دوربینهای استاندارد IP .

  • تشخیص نواحی ای که نیاز به توجه بیشتری دارند.

  • فراهم نمودن یک بازبینی برای طراحی فروشگاه با امکان پیشنهاد جاهای مناسب جهت ترویج کالاها .

  • جاسازی مستقیم در دوربینهای IP CCTV .

  • همچنین قابل دسترس به عنوان راه حل مستقل، قابلیت کار با دیگر دوربینهای استاندارد IPCCTV.

این نوشته در مطالب آموزشی, مطالب آموزشی دوربین مداربسته ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.