دوربین مدار بسته HDSDI چیست


HD-SDI‌ مخفف کلمه ارتباط دیجیتال با کیفیت بالا می باشد که با علامت اختصاری HD-SDI شناخته می شود که مزیت بیشتر آن نسبت به روشها و کیفیت های سنتی در کیفیت بالای تصویر و همچنین عدم فشرده سازی دیجیتالی تصویر می باشد که این مورد باعث عدم کاهش کیفیت تصویر نسبت به کیفیتهای CIF‌و D1 می باشد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید تفاوت اندازه تصویر در فرمت های CIF ، D1 ، ۷۲۰P و ۱۰۸۰P نمایش داده شده است. یعنی دوربین با کیفیت مثلا ۷۲۰P تصویری واضحتر نسبت به کیفیت D1 به شما ارائه خواهد داد.

HD1

امکان مشاهده جزئیات تصویر با کیفیت بالا نسبت به فرمتهای تصویری دیگر از جمله قابلیتهای این فرمت تصویری می باشد.

برای مثال به نمونه تصاویر زیر توجه نمایید،

تصویر گرفته شده زیر با دوربین مداربسته HD-SDI گرفته شده است ( جهت مشاهده تصویر بزرگتر بر روی عکس کلیک کنید)

hd2

تصویر گرفته شده زیر با دوربین مداربسته با کیفیت تصویر D1 (که در بازار امروزی تصویر بسیار خوبی است!) گرفته شده است ( جهت مشاهده تصویر بزرگتر بر روی عکس کلیک کنید)

hd3

در صورتی که بر روی عکسها کلیک کرده و تصویر بزرگتر را مشاهده نمایید به طور کامل تفاوت مابین دو تصویر را مشاهده خواهید کرد.

کیفیت تصویر در این دوربین های مانند دوربین های تحت شبکه بوده با این تفاوت که خروجی تصویر در این دوربینها به صورت آنالوگ می باشد یعنی نیاز به تغییر سیم کشی قدیم در صورت بروزرسانی سیستم نخواهد بود.

دستگاههای مورد استفاده در این سیستم با دستگاههای معمول موجود در بازار متفاوت می باشد ،‌یعنی در صورتی که شما از دوربینی با کیفیت ۷۲۰P استفاده میکنید، نمیتوانید آن را به دستگاه DVR معمولی با کیفیت D1 یا CIF متصل نمایید حتی این دوربین را نمی توانید مستقیما به تلویزیون وصل و تصویر را مشاهده نمایید ، لذا برای این کار باید دستگاهی با قابلیت نمایش تصویر ۷۲۰P تهیه نموده و سیستم را راه اندازی نمایید

مزایا و معایب:

۱- عدم تغییر سیم کشی در صورت تغییر دوربین ها

۲- هزینه راه اندازی نسبتا پایین در انواع مدلها

۳- کیفیت تصویر بالا و مانند دوربین های تحت شبکه

۴- کیفیت تصویر بالاتر نسبت دوربین های آنالوگ موجود در بازار

۵- پر شدن سریع هارد دستگاه بدلیل ذخیره سازی با فرمت کیفیت بالا

و …

این نوشته در مطالب آموزشی, مطالب آموزشی دوربین مداربسته ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.